  • XBP24-AUI-080
XBP24-AUI-080
advertisement
Manufacturer No:
XBP24-AUI-080
Manufacturer:
Digi
HK JDW NO:
249-XBP24-AUI-080
Package:
Module
Datasheet:
XBP24-AUI-080
Purchasing and Inquiry
XBP24-AUI-080 Overview
RF Transceiver is possible to mount the RF Transceiver using Through Hole.For optimal performance, this RF Transceiver module uses the Bulk package.As long as its operating temperature is -40°C~85°C, Transceiver should perform well.A RF Transceiver Module, it is a member of the XBee-Pro? 802.15.4 family.RF Transceiver can supply voltages up to 2.8V~3.4V.There is 2.4GHz frequency set for the RF Transceiver Module.Many applications use this Transceiver with Through Hole mounted.
XBP24-AUI-080 Features
Through Hole
Bulk package
2.8V~3.4V volts
XBP24-AUI-080 Applications
There are a lot of Digi XBP24-AUI-080 RF Transceiver Modules applications.
  • Secure Payment
  • LED Lighting
  • Internet Radio
  • Remote Device Management
  • Health care
  • Remote Control
  • Low Noise Amplifier (LNA)
  • Power management
  • Health and Fitness
  • Low-power IoT applications
Step5Bar-code shipping tag
XBP24-AUI-080
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
  • Package / Case
    Module
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2013
  • Series
    XBee-Pro® 802.15.4
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Voltage - Supply
    2.8V~3.4V
  • Frequency
    2.4GHz
  • Interface
    UART
  • Data Rate
    250kbps
  • Utilized IC / Part
    EM357
  • Power - Output
    18dBm
  • RF Family/Standard
  • Antenna Type
    Antenna Not Included, U.FL
  • Sensitivity
    -100dBm
  • Serial Interfaces
    UART
  • Current - Receiving
    55mA
  • Current - Transmitting
    215mA