  • XBP24-Z7PIT-005J
XBP24-Z7PIT-005J
advertisement
Manufacturer No:
XBP24-Z7PIT-005J
HK JDW NO:
249-XBP24-Z7PIT-005J
Package:
Module
Datasheet:
XBP24-Z7PIT-005J
Purchasing and Inquiry
XBP24-Z7PIT-005J Overview
Through Hole is used for RF Transceiver' mounting.It is designed to provide optimal performance by utilizing the Bulk package.Operating at -40°C~85°C is the recommended temperature for Transceiver's operation.This RF Transceiver Module, belonging to the XBee-Pro? ZB family.RF Transceivers that can supply 3V~3.4V volts are available.The RF Transceiver Module operates at a frequency of 2.4GHz.With the Through Hole mounted, this Transceiver is widely used in a wide range of applications.
XBP24-Z7PIT-005J Features
Through Hole
Bulk package
3V~3.4V volts
XBP24-Z7PIT-005J Applications
There are a lot of Digi XBP24-Z7PIT-005J RF Transceiver Modules applications.
  • Switch
  • Power management
  • Health and Fitness
  • HVAC
  • Low Noise Amplifier (LNA)
  • Digital Remote
  • POS Terminals
  • Industrial and Data Logger
  • Security Systems
  • Power Amplifier (PA)
Step5Bar-code shipping tag
XBP24-Z7PIT-005J
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Series
    XBee-Pro® ZB
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Voltage - Supply
    3V~3.4V
  • Frequency
    2.4GHz
  • Interface
    UART
  • Utilized IC / Part
    EM250
  • Power - Output
    10dBm
  • RF Family/Standard
  • Antenna Type
    Integrated, Trace
  • Sensitivity
    -102dBm
  • Serial Interfaces
    UART
  • Current - Receiving
    45mA
  • Current - Transmitting
    170mA