  • XBP24BZ7UITA001
XBP24BZ7UITA001
advertisement
Manufacturer No:
XBP24BZ7UITA001
HK JDW NO:
249-XBP24BZ7UITA001
Package:
Module
Datasheet:
XBP24BZ7UITA001
Purchasing and Inquiry
XBP24BZ7UITA001 Overview
To mount, RF Transceivers use Through Hole.For optimal performance, this RF Transceiver module makes use of the Bulk package.The operating temperature should be kept at -40°C~85°C when the Transceiver is in operation.As the name implies, this RF Transceiver Module belongs to the XBee-Pro? ZB S2B family.RF Transceivers with 2.7V~3.6V voltage capabilities can be used.RF Transceiver Modules operate at 2.4GHz Hz.Many applications make use of this Transceiver , which has Through Hole mounted.
XBP24BZ7UITA001 Features
Through Hole
Bulk package
2.7V~3.6V volts
XBP24BZ7UITA001 Applications
There are a lot of Digi XBP24BZ7UITA001 RF Transceiver Modules applications.
  • Transmit
  • Low-power IoT applications
  • Power management
  • Smart Meters
  • Home and Security
  • Health and Fitness
  • Utility and Smart Energy
  • LED Lighting
  • Switch
  • Security Systems
Step5Bar-code shipping tag
XBP24BZ7UITA001
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Published
    2006
  • Series
    XBee-Pro® ZB S2B
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Voltage - Supply
    2.7V~3.6V
  • Frequency
    2.4GHz
  • Interface
    I2C, PWM, SPI, UART
  • Memory Size
    32kB Flash 2kB RAM
  • Utilized IC / Part
    EM357
  • Power - Output
    18dBm
  • RF Family/Standard
  • Antenna Type
    Antenna Not Included, U.FL
  • Sensitivity
    -102dBm
  • Serial Interfaces
    SPI, UART
  • Current - Receiving
    47mA~62mA
  • Current - Transmitting
    205mA~220mA