  • XBP24CZ7UITB003
XBP24CZ7UITB003
advertisement
Manufacturer No:
XBP24CZ7UITB003
Manufacturer:
Digi
HK JDW NO:
249-XBP24CZ7UITB003
Package:
Module
Datasheet:
XBP24CZ7UITB003
Purchasing and Inquiry
XBP24CZ7UITB003 Overview
The RF Transceiver' mounting method is Through Hole.For optimal performance, this RF Transceiver module makes use of the Tray package.When operating, Transceiver's operating temperature should be kept at -40°C~85°C.As the name implies, this RF Transceiver Module belongs to the XBee-Pro? ZigBee? family.The RF Transceiver can supply 2.7V~3.6V voltage.A RF Transceiver Module operates at a frequency of 2.4GHz.As a result of its Through Hole mounting, this Transceiver is widely used in a wide variety of applications.
XBP24CZ7UITB003 Features
Through Hole
Tray package
2.7V~3.6V volts
XBP24CZ7UITB003 Applications
There are a lot of Digi XBP24CZ7UITB003 RF Transceiver Modules applications.
  • Utility and Smart Energy
  • Medical
  • Industrial Controls
  • Internet of Things (IoT)
  • Secure Payment
  • Thermostats
  • Home and Security
  • Remote Control
  • LoT applications
Step5Bar-code shipping tag
XBP24CZ7UITB003
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
  • Package / Case
    Module
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2015
  • Series
    XBee-Pro® ZigBee®
  • Part Status
    Last Time Buy
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Voltage - Supply
    2.7V~3.6V
  • Frequency
    2.4GHz
  • Interface
    SPI, UART
  • Memory Size
    32kB Flash 2kB RAM
  • Data Rate
    1Mbps
  • Utilized IC / Part
    EM357
  • Protocol
    Zigbee®
  • Power - Output
    18dBm
  • RF Family/Standard
  • Antenna Type
    Antenna Not Included, U.FL
  • Sensitivity
    -101dBm
  • Serial Interfaces
    SPI, UART
  • Current - Receiving
    31mA~45mA
  • Current - Transmitting
    120mA