  • XC2263N40F40LAAKXUMA1
XC2263N40F40LAAKXUMA1
advertisement
Manufacturer No:
XC2263N40F40LAAKXUMA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-XC2263N40F40LAAKXUMA1
Package:
100-LQFP Exposed Pad
Description:
320KB 320K x 8 FLASH C166SV2 16/32-Bit Microcontroller XC22xxN Series SA*XC2263N 40MHz 100-LQFP Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 15250
Step5Bar-code shipping tag
XC2263N40F40LAAKXUMA1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Connectivity
    CANbus, EBI/EMI, I2C, LINbus, SPI, SSC, UART/USART, USI
  • Bit Size
    32
  • Data Converter
    A/D 16x10b
  • Has ADC
    YES
  • DMA Channels
    NO
  • Data Bus Width
    16b
  • PWM Channels
    YES
  • DAC Channels
    NO
  • Address Bus Width
    24
  • On Chip Program ROM Width
    8
  • Length
    14mm
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    26 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    100-LQFP Exposed Pad
  • Surface Mount
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    XC22xxN
  • Published
    2013
  • Pbfree Code
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    100
  • ECCN Code
    3A991.A.2
  • HTS Code
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    40MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    SA*XC2263N
  • JESD-30 Code
    S-PQFP-G100
  • Interface
    CAN, EBI/EMI, I2C, LIN, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    320kB
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    76
  • RAM Size
    42K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    3V~5.5V