  • XC7Z010-3CLG400E
XC7Z010-3CLG400E
advertisement
Manufacturer No:
XC7Z010-3CLG400E
Manufacturer:
Xilinx
HK JDW NO:
903-XC7Z010-3CLG400E
Package:
400-LFBGA, CSPBGA
Datasheet:
XC7Z010-3CLG400E
Description:
400 Terminations0°C~100°C TJ 400 Pin XC7Z010 System On ChipZynq?-7000 Series 130 I/O1V
Quantity:
In Stock : 1780
Purchasing and Inquiry
This SoC is built on Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? core processor(s).
Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? core processor(s) are used in the construction of this SoC.Assigned with the package 400-LFBGA, CSPBGA, this system on a chip comes from the manufacturer.The 256KB RAM implementation of this SoC chip ensures efficient performance for users.As far as its internal architecture is concerned, this SoC design employs the MCU, FPGA technique.It is part of the Zynq?-7000 series of system on a chips.This SoC meaning should have an average operating temperature of 0°C~100°C TJ.As one of the most important things to note is that this SoC security combines Artix?-7 FPGA, 28K Logic Cells together.A state-of-the-art Tray package houses this SoC system on a chip.130 I/Os are included in this SoC part.A power supply with a 1V voltage rating should be utilized when using this system on chip SoC.There are voltages higher than 1.05V that should be avoided when using the SoCs wireless.Having 400 terminations in total makes system on a chip possible.By searching XC7Z010, you can find system on chips with similar specs and purposes.The wireless SoC works at a frequency of 866MHz.This SoC meaning utilizes a core architecture of ARM as its foundation.This is the version with 400 pins.
Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? processor.
256KB RAM.
Built on MCU, FPGA.
Core Architecture: ARM
There are a lot of Xilinx Inc.
XC7Z010-3CLG400E System On Chip (SoC) applications.
  • Functional safety for critical applications in the automotive
  • Cyber security for critical applications in the aerospace
  • ARM Cortex M4 microcontroller
  • USB hard disk enclosure
  • Digital Signal Processing
  • Wireless networking
  • Communication network-on-Chip (cNoC)
  • Avionics
  • Vending machines
  • Sports
Step5Bar-code shipping tag
XC7Z010-3CLG400E
    10 Weeks
  • Contact Plating
    Copper, Silver, Tin
  • Package / Case
    400-LFBGA, CSPBGA
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    400
  • Operating Temperature
    0°C~100°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2010
  • Series
    Zynq®-7000
  • JESD-609 Code
    e1
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    400
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • HTS Code
  • Technology
    CMOS
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    1V
  • Terminal Pitch
    0.8mm
  • Frequency
    866MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    XC7Z010
  • Operating Supply Voltage
    1V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    1.05V
  • Interface
    CAN, EBI/EMI, Ethernet, I2C, MMC, SD, SDIO, SPI, UART, USART, USB
  • Number of I/O
    130
  • RAM Size
    256KB
  • Core Processor
    Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™
  • Peripherals
    DMA
  • Connectivity
    CANbus, EBI/EMI, Ethernet, I2C, MMC/SD/SDIO, SPI, UART/USART, USB OTG
  • Architecture
    MCU, FPGA
  • Data Bus Width
    32b
  • Core Architecture
    ARM
  • Boundary Scan
    YES
  • Speed Grade
    -3
  • RAM (words)
    256000
  • Primary Attributes
    Artix™-7 FPGA, 28K Logic Cells
  • Bus Compatibility
    CAN; ETHERNET; I2C; SPI; UART; USB
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Length
    17mm