  • XE164F96F66LACFXQMA1
XE164F96F66LACFXQMA1
advertisement
Manufacturer No:
XE164F96F66LACFXQMA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-XE164F96F66LACFXQMA1
Package:
100-LQFP Exposed Pad
Description:
768KB 768K x 8 FLASH C166SV2 16-Bit Microcontroller XE16x Series 1.5V 100-LQFP Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 5478
Step5Bar-code shipping tag
XE164F96F66LACFXQMA1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    100-LQFP Exposed Pad
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Series
    XE16x
  • Published
    2008
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    100
  • ECCN Code
    3A991.A.2
  • HTS Code
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    1.5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    S-PQFP-G100
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    1.6V
  • Power Supplies
    1.53.3/5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.4V
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    75
  • Speed
    66MHz
  • RAM Size
    82K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    3V~5.5V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER
  • Core Processor
    C166SV2
  • Peripherals
    I2S, POR, PWM, WDT
  • Clock Frequency
    40MHz
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    16-Bit
  • Program Memory Size
    768KB 768K x 8
  • Connectivity
    CANbus, EBI/EMI, I2C, LINbus, SPI, SSC, UART/USART, USI
  • Bit Size
    16
  • Data Converter
    A/D 16x10b
  • Has ADC
    YES
  • DMA Channels
    NO
  • PWM Channels
  • DAC Channels
    NO
  • Address Bus Width
    24
  • ROM (words)
    786432
  • External Data Bus Width
    16
  • RAM (bytes)
  • Length
    14mm
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Width
    14mm