  • XE164FM72F80LAAFXUMA1
XE164FM72F80LAAFXUMA1
advertisement
Manufacturer No:
XE164FM72F80LAAFXUMA1
HK JDW NO:
376-XE164FM72F80LAAFXUMA1
Package:
100-LQFP Exposed Pad
Description:
576KB 576K x 8 FLASH C166SV2 16-Bit Microcontroller XE16x Series SA*XE164FM 80MHz 1.5V 100-LQFP Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 9395
Step5Bar-code shipping tag
XE164FM72F80LAAFXUMA1
  • Package / Case
    100-LQFP Exposed Pad
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • Series
    XE16x
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    100
  • ECCN Code
    3A991.A.2
  • HTS Code
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    1.5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    80MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    SA*XE164FM
  • Pin Count
    100
  • JESD-30 Code
    S-PQFP-G100
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    1.6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.4V
  • Interface
    CAN, EBI/EMI, I2C, LIN, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    576kB
  • Number of I/O
    76
  • RAM Size
    50K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    3V~5.5V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER
  • Program Memory Size
    576KB 576K x 8
  • Connectivity
    CANbus, EBI/EMI, I2C, LINbus, SPI, SSC, UART/USART, USI
  • Bit Size
    16
  • Data Converter
    A/D 16x10b
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Has ADC
  • DMA Channels
    NO
  • PWM Channels
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • DAC Channels
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Length
    14mm
  • Width
    14mm