  • XE167F96F66LACFXQMA1
XE167F96F66LACFXQMA1
advertisement
Manufacturer No:
XE167F96F66LACFXQMA1
HK JDW NO:
376-XE167F96F66LACFXQMA1
Package:
144-LQFP Exposed Pad
Description:
768KB 768K x 8 FLASH C166SV2 16-Bit Microcontroller XE16x Series SA*XE167F 144 Pin 66MHz 144-LQFP Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 2792
Step5Bar-code shipping tag
XE167F96F66LACFXQMA1
    Select All
  • Mount
  • Package / Case
    144-LQFP Exposed Pad
  • Number of Pins
    144
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2008
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Max Power Dissipation
    1W
    NOT SPECIFIED
  • Frequency
    66MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    SA*XE167F
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Interface
    CAN, EBI/EMI, I2C, I2S, LIN, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    768kB
  • Number of I/O
    118
  • RAM Size
    82K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    3V~5.5V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Program Memory Size
    768KB 768K x 8
  • Data Converter
    A/D 24x10b
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Data Bus Width
    16b
  • Number of Timers/Counters
    5
  • Number of ADC Channels
    24
  • Number of PWM Channels
    16
  • Number of I2C Channels
    6
  • Height
    1.5mm
  • Length
    20mm
  • Width
    20mm