  • Y08500R30000F9R
Y08500R30000F9R
advertisement
Manufacturer No:
Y08500R30000F9R
HK JDW NO:
890-Y08500R30000F9R
Package:
Wide 2516 (6440 Metric), 1625
Datasheet:
Description:
FIXED RESISTOR VCS1625 Series, Metal Foil, 300mOhm, 0.5W 1/2W, ±1%, -55°C~150°C
Step5Bar-code shipping tag
Y08500R30000F9R
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Size / Dimension
    0.160Lx0.250W 4.06mmx6.35mm
  • Tolerance
    ±1%
  • Feature
    Current Sense, Moisture Resistant, Non-Inductive
  • Pbfree Code
    yes
    4
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±2ppm/°C
  • Resistance
    300mOhm
  • Power (Watts)
    0.5W 1/2W
  • Subcategory
    Fixed Resistors
  • Packing Method
    TR
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Construction
    Chip
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Case Code (Metric)
    6440
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.5W
  • Case Code (Imperial)
    2516
  • Height
    1.016mm
  • Height Seated (Max)
    0.040 1.02mm