  • Y112136R0000Q0L
Y112136R0000Q0L
advertisement
Manufacturer No:
Y112136R0000Q0L
HK JDW NO:
890-Y112136R0000Q0L
Package:
2512 J-Lead
Datasheet:
Description:
FIXED RESISTOR SMR1D Series, Metal Foil, 36Ohm, 0.25W 1/4W, ±0.02%, -55°C~175°C
Step5Bar-code shipping tag
Y112136R0000Q0L
  • Package / Case
    2512 J-Lead
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    SMR1D
  • Size / Dimension
    0.236Lx0.126W 5.99mmx3.20mm
  • Tolerance
    ±0.02%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Feature
    Moisture Resistant, Non-Inductive, Pulse Withstanding
  • Pbfree Code
    no
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±2ppm/°C
  • Resistance
    36Ohm
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb) - with Nickel (Ni) barrier
  • Power (Watts)
    0.25W 1/4W
  • Subcategory
    FIXED RESISTOR
  • Max Power Dissipation
    250mW
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Working Voltage
    73V
  • Height
    2.794mm
  • Height Seated (Max)
    0.110 2.79mm