  • Z32AN00NW200SG
Z32AN00NW200SG
advertisement
Manufacturer No:
Z32AN00NW200SG
Manufacturer:
Zilog
HK JDW NO:
899-Z32AN00NW200SG
Package:
256-LBGA
Datasheet:
Z32AN00NW200SG
Description:
ROMless ARM9® 32-Bit Microcontroller Encore!® 32 Series Z32AN 256 Pin 200MHz 1.8V 256-LBGA
Quantity:
In Stock : 11564
Step5Bar-code shipping tag
Z32AN00NW200SG
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    256-LBGA
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    256
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2009
  • Series
    Encore!® 32
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    256
  • HTS Code
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Frequency
    200MHz
  • Base Part Number
    Z32AN
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power Supplies
    1.83.3V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.71V
  • Interface
    EBI/EMI, IrDA, SPI, UART, USART, USB
  • Memory Size
    64kB
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    76
  • Speed
    50 MHz
  • RAM Size
    64K x 8
  • Memory Type
    ROMless, SRAM
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.71V~3.6V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Core Processor
    ARM9®
  • Peripherals
    DMA, LCD, Magnetic Card Reader, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    ROMless
  • Core Size
    32-Bit
  • Connectivity
    EBI/EMI, IrDA, SmartCard, SPI, UART/USART, USB OTG
  • Supply Current-Max
    150mA
  • Bit Size
    16
  • Data Converter
    A/D 4x10b
  • Has ADC
    YES
  • DMA Channels
  • Data Bus Width
    32b
  • PWM Channels
  • DAC Channels
    NO
  • Number of Timers/Counters
    9
  • Address Bus Width
    24
  • ROM (words)
    65536
  • Core Architecture
    ARM
  • ROM Programmability
    MROM
  • Height Seated (Max)
    1.48mm
  • Length
    17mm