  • Z8F0231SJ020EG
Z8F0231SJ020EG
advertisement
Manufacturer No:
Z8F0231SJ020EG
HK JDW NO:
899-Z8F0231SJ020EG
Package:
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet:
Description:
2KB 2K x 8 FLASH eZ8 8-Bit Microcontroller Encore!® Series Z8F0231 28 Pin 20MHz 3.3V 28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Quantity:
In Stock : 12871
Step5Bar-code shipping tag
Z8F0231SJ020EG
    Select All
  • PWM Channels
    YES
  • DAC Channels
    NO
  • Number of Timers/Counters
    2
  • CPU Family
    Z8
  • Length
    17.89mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Package / Case
    28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    28
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C TA
  • Series
    Encore!®
  • JESD-609 Code
    e3
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    28
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Frequency
    20MHz
  • Base Part Number
    Z8F0231
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Power Supplies
    3/3.3V
  • Number of I/O
    25
  • RAM Size
    256 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.7V~3.6V