  • Z8F041APJ020EG2156
Z8F041APJ020EG2156
advertisement
Manufacturer No:
Z8F041APJ020EG2156
Manufacturer:
Zilog
HK JDW NO:
899-Z8F041APJ020EG2156
Package:
28-DIP (0.600, 15.24mm)
Datasheet:
Description:
4KB 4K x 8 FLASH eZ8 8-Bit Microcontroller Encore!® XP® Series Z8F041A 20MHz 28-DIP (0.600, 15.24mm)
Quantity:
In Stock : 3223
Step5Bar-code shipping tag
Z8F041APJ020EG2156
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    28-DIP (0.600, 15.24mm)
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Series
    Encore!® XP®
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Frequency
    20MHz
  • Base Part Number
    Z8F041A
  • Interface
    IrDA, UART, USART
  • Memory Size
    4kB
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    25
  • RAM Size
    1K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.7V~3.6V