  • Z8F041ASJ020SG
Z8F041ASJ020SG
advertisement
Manufacturer No:
Z8F041ASJ020SG
HK JDW NO:
899-Z8F041ASJ020SG
Package:
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet:
Description:
4KB 4K x 8 FLASH eZ8 8-Bit Microcontroller Encore!® XP® Series Z8F041A 28 Pin 20MHz 3V 28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Quantity:
In Stock : 1235
Step5Bar-code shipping tag
Z8F041ASJ020SG
  • Package / Case
    28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    28
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
    Encore!® XP®
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    28
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Max Power Dissipation
    450mW
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3V
  • Frequency
    20MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    Z8F041A
  • Pin Count
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Power Supplies
    3/3.3V
  • Number of I/O
    25
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.7V~3.6V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER
  • Core Processor
    eZ8
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, LED, LVD, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    8-Bit
  • Program Memory Size
    4KB 4K x 8
  • Connectivity
    IrDA, UART/USART
  • Bit Size
    8
  • Watchdog Timer
  • Access Time
    20 μs
  • Has ADC
    NO
  • DMA Channels
    NO
  • Data Bus Width
    8b
  • PWM Channels
  • DAC Channels
  • Number of Timers/Counters
    2
  • ROM (words)
    4096
  • Core Architecture
    Z8
  • EEPROM Size
    128 x 8
  • CPU Family
    Z8
  • Length
    17.89mm