  • Z8F0431QH020SG
Z8F0431QH020SG
advertisement
Manufacturer No:
Z8F0431QH020SG
HK JDW NO:
899-Z8F0431QH020SG
Package:
20-VQFN Exposed Pad
Datasheet:
Description:
4KB 4K x 8 FLASH eZ8 8-Bit Microcontroller Encore!® Series Z8F0431 3.3V 20-VQFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 17331
Step5Bar-code shipping tag
Z8F0431QH020SG
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Package / Case
    20-VQFN Exposed Pad
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Series
    Encore!®
  • Published
    2011
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    20
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Base Part Number
    Z8F0431
  • Pin Count
    20
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Power Supplies
    3/3.3V
  • Number of I/O
    17
  • RAM Size
    256 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.7V~3.6V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER
  • Core Processor
    eZ8
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, LED, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    8-Bit
  • Program Memory Size
    4KB 4K x 8
  • Bit Size
    8
  • Access Time
    20 μs
  • Has ADC
    NO
  • DMA Channels
    NO
  • Data Bus Width
    8b
  • PWM Channels
    YES
  • DAC Channels
  • Number of Timers/Counters
    2
  • ROM (words)
    4096
  • CPU Family
    Z8
  • Max Frequency
    20MHz
  • Length
    5mm
  • Height Seated (Max)
    1mm