  • Z8F043AHH020EG
Z8F043AHH020EG
advertisement
Manufacturer No:
Z8F043AHH020EG
HK JDW NO:
899-Z8F043AHH020EG
Package:
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Datasheet:
Description:
4KB 4K x 8 FLASH eZ8 8-Bit Microcontroller Encore!® Series Z8F043A 20 Pin 20MHz 3V 20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Quantity:
In Stock : 2666
Step5Bar-code shipping tag
Z8F043AHH020EG
  • Pin Count
    20
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Number of I/O
    17
  • RAM Size
    256 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.7V~3.6V
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, LED, POR, PWM, WDT
    8
  • Data Converter
    A/D 7x10b
    2
  • ROM (words)
    4096
  • CPU Family
    Z8
  • Number of Programmable I/O
    23
  • Height Seated (Max)
    1.98mm
  • Radiation Hardening
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Package / Case
    20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
  • Surface Mount
  • Number of Pins
    20
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Series
    Encore!®
  • Published
    2012
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Max Power Dissipation
    430mW
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Frequency
    20MHz