  • Z8F0812SJ020EC
Z8F0812SJ020EC
advertisement
Manufacturer No:
Z8F0812SJ020EC
Manufacturer:
Zilog
HK JDW NO:
899-Z8F0812SJ020EC
Package:
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet:
Z8F0812SJ020EC
Description:
8KB 8K x 8 FLASH eZ8 8-Bit Microcontroller Encore!® XP® Series Z8F0812 28 Pin 20MHz 3V 28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Quantity:
In Stock : 14656
Step5Bar-code shipping tag
Z8F0812SJ020EC
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Core Size
    8-Bit
  • Program Memory Size
    8KB 8K x 8
  • Connectivity
    I2C, IrDA, SPI, UART/USART
  • Bit Size
    8
  • Access Time
    20 μs
  • Has ADC
    NO
  • DMA Channels
    NO
  • Data Bus Width
    8b
  • PWM Channels
    YES
  • DAC Channels
  • Core Architecture
    Z8
  • CPU Family
    Z8
  • Length
    17.89mm
  • Height Seated (Max)
    2.64mm
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    28
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Series
    Encore!® XP®
  • Published
    2006
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    28
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    225
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Frequency
    20MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    Z8F0812
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Power Supplies
    3/3.3V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.7V
  • Interface
    I2C, IrDA, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    8kB
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    19
  • RAM Size
    1K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.7V~3.6V