  • Z8F081AHJ020EG
Z8F081AHJ020EG
advertisement
Manufacturer No:
Z8F081AHJ020EG
HK JDW NO:
899-Z8F081AHJ020EG
Package:
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Datasheet:
Z8F081AHJ020EG
Description:
8KB 8K x 8 FLASH eZ8 8-Bit Microcontroller Encore!® XP® Series Z8F081A 28 Pin 20MHz 3V 28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Quantity:
In Stock : 15172
Step5Bar-code shipping tag
Z8F081AHJ020EG
    Select All
  • Factory Lead Time
    23 Weeks
  • Package / Case
    28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    28
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C TA
  • Series
    Encore!® XP®
  • Published
    2005
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    28
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Max Power Dissipation
    450mW
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Frequency
    20MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    Z8F081A
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Interface
    IrDA, UART, USART
  • Number of I/O
    25
  • RAM Size
    1K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.7V~3.6V
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, LED, LVD, POR, PWM, WDT
    8KB 8K x 8
  • Connectivity
    IrDA, UART/USART
  • Bit Size
    8
  • Watchdog Timer
  • Access Time
    20 μs
    NO
  • Data Bus Width
    8b
  • PWM Channels
  • DAC Channels
  • Number of Timers/Counters
    2
  • CPU Family
    Z8
  • Height Seated (Max)
    1.99mm