  • Z8F1233QJ020EG
Z8F1233QJ020EG
advertisement
Manufacturer No:
Z8F1233QJ020EG
Manufacturer:
Zilog
HK JDW NO:
899-Z8F1233QJ020EG
Package:
28-VQFN
Datasheet:
Description:
12KB 12K x 8 FLASH eZ8 8-Bit Microcontroller Encore!® Series Z8F1233 28 Pin 20MHz 3.3V 28-VQFN
Quantity:
In Stock : 12283
Step5Bar-code shipping tag
Z8F1233QJ020EG
  • Type
    Parameter
    Select All
  • RAM Size
    256 x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.7V~3.6V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER
  • Core Processor
    eZ8
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, LED, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    8-Bit
  • Program Memory Size
    12KB 12K x 8
  • Bit Size
    8
  • Access Time
    20 μs
  • Has ADC
    NO
  • DMA Channels
    NO
  • Data Bus Width
    8b
  • PWM Channels
    YES
  • DAC Channels
  • Number of Timers/Counters
    2
  • CPU Family
    Z8
  • Length
    5mm
  • Height Seated (Max)
    1mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    28-VQFN
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    28
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Series
    Encore!®
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    28
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    20MHz
  • Base Part Number
    Z8F1233
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V