  • Z8F1680HH020EG
Z8F1680HH020EG
advertisement
Manufacturer No:
Z8F1680HH020EG
HK JDW NO:
899-Z8F1680HH020EG
Package:
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Datasheet:
Description:
16KB 16K x 8 FLASH eZ8 8-Bit Microcontroller Encore!® XP® Series Z8F1680 20 Pin 20MHz 2.7V 20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Quantity:
In Stock : 10718
Step5Bar-code shipping tag
Z8F1680HH020EG
    Select All
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    20
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Supply Voltage
    2.7V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Frequency
    20MHz
  • Base Part Number
    Z8F1680
  • Pin Count
    20
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.8V
  • Interface
    I2C, IrDA, LIN, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    16kB
  • Number of I/O
    17
  • RAM Size
    3K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.8V~3.6V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER
  • Core Processor
    eZ8
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, LED, LVD, POR, PWM, Temp Sensor, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    8-Bit
  • Program Memory Size
    16KB 16K x 8
  • Connectivity
    I2C, IrDA, LINbus, UART/USART
  • Bit Size
    8
  • Data Converter
    A/D 7x10b
  • Has ADC
    YES
  • DMA Channels
    NO
  • Data Bus Width
    8b
  • PWM Channels
    YES
  • DAC Channels
    NO
  • Number of Timers/Counters
    3
  • CPU Family
    Z8
  • Number of Programmable I/O
    37
  • Length
    7.2mm
  • Height Seated (Max)
    1.98mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Package / Case
    20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C TA