  • Z8F6421VN020SG
Z8F6421VN020SG
advertisement
Manufacturer No:
Z8F6421VN020SG
HK JDW NO:
899-Z8F6421VN020SG
Package:
44-LCC (J-Lead)
Datasheet:
Description:
64KB 64K x 8 FLASH eZ8 8-Bit Microcontroller Encore!® XP® Series Z8F6421 44 Pin 20MHz 3.3V 44-LCC (J-Lead)
Quantity:
In Stock : 607
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
Z8F6421VN020SG
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    44-LCC (J-Lead)
  • Number of Pins
    44
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Series
    Encore!® XP®
  • Published
    2004
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    44
  • Termination
    SMD/SMT
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Max Power Dissipation
    750mW
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    J BEND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Frequency
    20MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    Z8F6421
  • Pin Count
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3V
  • Interface
    I2C, IrDA, SPI, UART, USART
  • Number of I/O
    31
  • RAM Size
    4K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    3V~3.6V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER
  • Core Processor
    eZ8
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    8-Bit
  • Program Memory Size
    64KB 64K x 8
  • Connectivity
    I2C, IrDA, SPI, UART/USART
  • Bit Size
    8
  • Data Converter
    A/D 8x10b
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Access Time
    20 μs
  • Has ADC
  • DMA Channels
  • Data Bus Width
    8b
  • Density
    512 kb
  • Core Architecture
    Z8
  • CPU Family
    Z8
  • Number of UART Channels
    2
  • Number of ADC Channels
    8
  • Number of PWM Channels
    3
  • Number of I2C Channels
    1
  • Height
    3.86mm
  • Length
    16.66mm
  • Width
    16.66mm