Z8FS021AHH20EG
Z8FS021AHH20EG
899-Z8FS021AHH20EG
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Interface - UARTs (Universal Asynchronous Receiver Transmitter) 16
In Stock : 999
Share
Please send RFQ, we will respond immediately.
Product Details
Purchasing and Inquiry
Z8FS021AHH20EG Overview
Considering its outstanding performance, Infrared Motion Detection is an excellent choice.There is a 20-SSOP (0.209, 5.30mm Width) package available to save space.This is mounted using the Surface Mount method.Application Specific Microcontroller comes in a Tube package.The device runs in eZ8? core processor.Working at -40°C~105°C temperature is recommended.The type of memory in which this program is stored is FLASH (2KB).The 2.7V~3.6V supply voltage enables high efficiency.16 I/Os can be found on it.Application Specific Microcontroller has a base part number of Z8FS021A that can be used to find other components that are comparable.Application Specific Microcontroller is a controller from the series Z8 Encore! XP?.This electrical component is part of the ZMOTION? series.The type of memory used for data storage is FLASH.A method of mounting is used, which is Surface Mount.Data and programs can be stored on the devices with a memory size of 2kB.eZ8 is the foundation of its architecture.The system is highly efficient when working at a frequency of 20MHz.While deploying 3.6V, designers will be able to fully take advantage of its adaptability.There are currently 2 timers/counters set up on the system.There are a total of 25 programmable I/Os.0 is the oscillator type it uses.
Z8FS021AHH20EG Features
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width) package
Mounting type of Surface Mount
Z8FS021AHH20EG Applications
There are a lot of Zilog Z8FS021AHH20EG Microcontroller applications.
- Microwave ovens
- Copiers
- Walkie talkies
- Sonography (Ultrasound imaging)
- Fax machines
- Laminators
- Computed Tomography (CT scan)
- 3D printers
- Nintendo
- Smart instruments
You can send an inquiry by email, or add the item to the RFQ list and submit it to us.
Tell us the model and quantity you need, our sales staff will reply the price in time.
Email for receiving inquiries: jindawei@hkjdwchip.com
Our sales will reply to your request by email within 24 hours.
The basic freight (for package ≤0.5kg or corresponding volume) depends on the time zone and country.
Currently, our products are shipped through DHL, FedEx, SF, and UPS.
FedEx International, 5-7 business days.
The following are some common countries' logistic time.
Payment Method
| The fee is charged according to the rule of PayPal. | |
Shipping
Package
Z8FS021AHH20EG
Hot Sales in Thermal
Parts with Similar Specs
The three parts on the right have similar specifications to Aavid.
ImagePart NameManufacturerHK JDW NOPackageStockDataSheet:Compare:
Zilog899-Z8930012PSC40-DIP (0.620, 15.75mm)2-3 DaysAdd Compare
Cypress Semiconductor Corp217-CY8C20236A-24LKXI16-UFQFN2-3 DaysAdd Compare
Cypress Semiconductor Corp217-CY7C64315-16LKXC16-UFQFN2-3 DaysAdd Compare
Cypress Semiconductor Corp217-CY8C20566A-24PVXI48-BSSOP (0.295, 7.50mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Zilog899-Z8FS040BHH20EG20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)2-3 Days-Add Compare
Zilog899-Z8FS021AHH20EG20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)2-3 Days-Add Compare
Cypress Semiconductor Corp217-CY7C64215-56LTXI56-VFQFN Exposed Pad2-3 DaysAdd Compare
Cypress Semiconductor Corp217-CY8C20336A-24LQXIT24-UFQFN Exposed Pad2-3 DaysAdd Compare
Cypress Semiconductor Corp217-CY8C20536A-24PVXI48-BSSOP (0.295, 7.50mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Zilog899-Z8FS040BSB20EG8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 Days-Add Compare
Zilog899-Z16FMC28AG20EG64-LQFP Exposed Pad2-3 Days-Add Compare
Cypress Semiconductor Corp217-CY7C68013A-128AXC128-LQFP2-3 DaysAdd Compare
Zilog899-Z16FMC32AG20EG64-LQFP Exposed Pad2-3 Days-Add Compare
Zilog899-Z16FMC64AG20SG64-LQFP Exposed Pad2-3 Days-Add Compare
Zilog899-Z16FMC32AG20SG64-LQFP Exposed Pad2-3 Days-Add Compare
Cypress Semiconductor Corp217-CY7C64215-28PVXCT28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)2-3 DaysAdd Compare