  • Z8PE002SZ010SC
Z8PE002SZ010SC
advertisement
Manufacturer No:
Z8PE002SZ010SC
Manufacturer:
Zilog
HK JDW NO:
899-Z8PE002SZ010SC
Package:
18-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet:
Description:
512B 512 x 8 OTP Z8 8-Bit Microcontroller Z8® Plus Series Z8PE002 18 Pin 10MHz 3.3V 18-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Quantity:
In Stock : 2456
Step5Bar-code shipping tag
Z8PE002SZ010SC
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2001
  • Series
    Z8® Plus
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    18
  • Terminal Finish
    TIN LEAD
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Max Power Dissipation
    880mW
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    225
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Frequency
    10MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    Z8PE002
  • Pin Count
    18
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3V
  • Memory Size
    512B
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    14
  • RAM Size
    64 x 8
  • Memory Type
    EPROM, OTP
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    3V~5.5V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER
  • Core Processor
    Z8
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    OTP
  • Core Size
    8-Bit
  • Program Memory Size
    512B 512 x 8
  • Supply Current-Max
    6mA
  • Bit Size
    8
  • Has ADC
    NO
  • DMA Channels
  • Data Bus Width
    8b
  • PWM Channels
    YES
  • DAC Channels
  • Number of Timers/Counters
    3
  • ROM (words)
    512
  • CPU Family
    Z8
  • Height Seated (Max)
    2.65mm
  • Length
    11.55mm
  • Radiation Hardening
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    18-SOIC (0.295, 7.50mm Width)