  • ZXFV201N14TA
ZXFV201N14TA
advertisement
Manufacturer No:
ZXFV201N14TA
HK JDW NO:
233-ZXFV201N14TA
Package:
14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
ZXFV201N14TA
Description:
14 Terminations±4.75V~5.25V 14 Pin ZXFV201 Video Amps Modules 4 Functions600V/μs Min -40°C Max 85°C
Purchasing and Inquiry
ZXFV201N14TA Overview
A Tape & Reel (TR) package contains class d amplifier.14-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package reduces space by making class d amp available.This amplifier lends itself well to Current Feedback because of its high performance.The PCB is mounted using the Surface Mount method.Using 4 circuits enhances audio ic's flexibility.Audio amp can be located using its base part number ZXFV201.Audio digital amplifier has a pin count of 14 on audio digital amplifier.14 terminations are present in digital amplifier.Its -3db bandwidth is 210MHz.The audio power amplifier is included in Audio/Video Amplifiers.Audio amplifier is powered by 7.5mA supply current.14 pins are used to construct amplifier ic.It is recommended to operate at a temperature below 85°C.Temperatures of at least -40°C are recommended for operation.At the present time, there are 1 channels available.VIDEO AMPLIFIER is the type of consumer IC on this amplifier.Mounting is done with Surface Mount.Its supply type remains Dual.
ZXFV201N14TA Features
Audio/Video Amplifiers subcategory
14 pins
1 channels
ZXFV201N14TA Applications
There are a lot of Diodes Incorporated ZXFV201N14TA Video Amps and Modules applications.
  • Premium Audio
  • Emergency call (eCall)
  • Audio Test And Measurement
  • High-Fidelity (HiFi) Headphone Drivers
  • Broadcast Studio Equipment
  • Analog and Digital Mixing Consoles
  • Professional Audio Equipment
  • Automotive external amplifier
  • Audio Test and Measurement
  • Aftermarket telematics
Step5Bar-code shipping tag
ZXFV201N14TA
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Number of Pins
    14
  • Weight
    259.19969mg
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
    EAR99
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Applications
    Current Feedback
  • Subcategory
    Audio/Video Amplifiers
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    4
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    ZXFV201
    Not Qualified
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Number of Channels
    1
  • Number of Circuits
    4
  • Operating Supply Current
    7.5mA
  • Slew Rate
    600V/μs
  • Voltage - Supply, Single/Dual (±)
    ±4.75V~5.25V
  • Output Current per Channel
    40mA
  • Supply Type
    Dual
  • Bandwidth
    210000 kHz
  • -3db Bandwidth
    210MHz
  • Dual Supply Voltage
    5V
  • Consumer IC Type
    VIDEO AMPLIFIER
  • Height
    1.5mm
  • Length
    8.75mm
  • Width
    4mm