  • ZXMP3F30FHTA
ZXMP3F30FHTA
advertisement
Manufacturer No:
ZXMP3F30FHTA
HK JDW NO:
233-ZXMP3F30FHTA
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet:
ZXMP3F30FHTA
Description:
Trans MOSFET P-CH 30V 3.4A 3-Pin SOT-23 T/R
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
ZXMP3F30FHTA
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
  • Number of Pins
    3
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2003
  • Tolerance
    0.1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    25 ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Other Transistors
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
  • Power Dissipation-Max
    950mW Ta
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Power Dissipation
    1.4W
  • Turn On Delay Time
    1.3 ns
  • FET Type
    P-Channel
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    80m Ω @ 2.5A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    1V @ 250μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    370pF @ 15V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    2.8A Ta
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    7nC @ 10V
  • Rise Time
    2.6ns
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    30V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    4.5V 10V
  • Vgs (Max)
    ±20V
  • Fall Time (Typ)
    22 ns
  • Turn-Off Delay Time
    49 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    3.4A
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    20V
  • Drain Current-Max (Abs) (ID)
    2.8A
  • Drain-source On Resistance-Max
    0.08Ohm