  • 02013A1R0CAT2A
02013A1R0CAT2A
advertisement
Manufacturer No:
02013A1R0CAT2A
HK JDW NO:
66-02013A1R0CAT2A
Datasheet:
02013A1R0CAT2A
Purchasing and Inquiry
02013A1R0CAT2A Overview
This device's program size/dimension is 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm.The temperature coefficient of resistance is generally defined as?the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is C0G NP0.Ceramic capacitor runs on voltage of 25V - Rated DC.
02013A1R0CAT2A Features
a size/dimension of 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V
02013A1R0CAT2A Applications
There are a lot of AVX Corporation 02013A1R0CAT2A applications of ceramic capacitors.
  • Power supply circuit
  • Mobile devices
  • Servers, PCs, tablets
  • General electronic equipment
Step5Bar-code shipping tag
02013A1R0CAT2A
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
    0201 (0603 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    1997
  • Size / Dimension
    0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
  • Tolerance
    ±0.25pF
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Capacitance
    1pF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Case Code (Imperial)
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    C0G
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
    Yes
  • Voltage
    25V
  • Height
    330μm
  • Length
    0.6mm
  • Width
    0.3mm
  • Thickness (Max)
    0.013 0.33mm