  • 0201YA470JAT2A
0201YA470JAT2A
advertisement
Manufacturer No:
0201YA470JAT2A
HK JDW NO:
66-0201YA470JAT2A
Datasheet:
0201YA470JAT2A
Purchasing and Inquiry
0201YA470JAT2A Overview
Ceramic capacitor is 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm in size/dimension for this device.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is C0G NP0.Ceramic capacitor runs on voltage of 16V - Rated DC.
0201YA470JAT2A Features
a size/dimension of 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 16V
0201YA470JAT2A Applications
There are a lot of AVX Corporation 0201YA470JAT2A applications of ceramic capacitors.
  • Servers, PCs, tablets
  • General electronic equipment
  • Mobile devices
  • Power supply circuit
Step5Bar-code shipping tag
0201YA470JAT2A
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2006
  • Size / Dimension
    0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
  • Tolerance
    ±5%
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Capacitance
    47pF
  • Voltage - Rated DC
    16V
    300μm
  • Case Code (Metric)
    0603
  • Case Code (Imperial)
  • Dielectric
    C0G
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
    No
  • Custom Capabilities
    Contact Factory For Pd/Ag Termination
  • Height
    330μm
  • Length
    0.6mm
  • Width
    0.3mm
  • Thickness (Max)
    0.013 0.33mm