  • 0230.750HXW
0230.750HXW
advertisement
Manufacturer No:
0230.750HXW
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
HK JDW NO:
461-0230.750HXW
Package:
Cartridge, Non-Standard (Axial)
Datasheet:
0230.750HXW
Description:
0230.750HXW datasheet pdf and Fuses product details from Littelfuse Inc. stock available at Utmel
Step5Bar-code shipping tag
0230.750HXW
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Series
    230
  • Size / Dimension
    0.177Diax0.571L 4.50mmx14.50mm
  • Part Status
    Obsolete
  • Termination
    Axial
  • Resistance
    340mOhm
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Current Rating (Amps)
    750mA
  • Current Rating
    750mA
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Approval Agency
    CSA, UL
  • Response Time
    Slow Blow
  • Breaking Capacity @ Rated Voltage
    35A
  • Melting I2t
    2.95
  • DC Cold Resistance
    0.34Ohms
  • Diameter
    4.7mm
  • Length
    14.5034mm