  • 0315.400VXP
0315.400VXP
advertisement
Manufacturer No:
0315.400VXP
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
HK JDW NO:
461-0315.400VXP
Description:
0315.400VXP datasheet pdf and Fuses product details from Littelfuse Inc. stock available at Utmel
Step5Bar-code shipping tag
0315.400VXP
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Series
    315
  • Size / Dimension
    0.275Diax1.275L 6.99mmx32.39mm
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Resistance
    1.875Ohm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    400mA
  • Reference Standard
    CE; CSA; UL
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Approval Agency
    CE, CSA, UL
  • Body Length or Diameter
    6.99mm
  • Physical Dimension
    6.99mm x 32.39mm
  • Response Time
    Slow Blow
  • Breaking Capacity @ Rated Voltage
    35A
  • Melting I2t
    1.35
  • DC Cold Resistance
    1.875Ohm
  • Circuit Protection Type
    ELECTRIC FUSE
  • Blow Characteristic
    TIME LAG
  • Joule Integral-Nom
    1 J
  • Body Height
    32.39mm