  • 04023C471KAT2A
04023C471KAT2A
advertisement
Manufacturer No:
04023C471KAT2A
HK JDW NO:
66-04023C471KAT2A
Package:
0402 (1005 Metric)
Datasheet:
04023C471KAT2A
Purchasing and Inquiry
04023C471KAT2A Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is X7R.The voltage - Rated DC of 25V allows it to function.Insulation resistance is the resistance between two electrical conductors or two systems of conductors separated by an insulating material, and this capacitor has a resistance of 100GOhm.
04023C471KAT2A Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V
04023C471KAT2A Applications
There are a lot of AVX Corporation 04023C471KAT2A applications of ceramic capacitors.
  • Power supply circuit
  • Mobile devices
  • General electronic equipment
  • Servers, PCs, tablets
Step5Bar-code shipping tag
04023C471KAT2A
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    470pF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Depth
    500μm
  • Case Code (Metric)
    1005
  • Case Code (Imperial)
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Insulation Resistance
    100GOhm
  • Dissipation Factor
    12.5 %
  • Height
    560μm
  • Length
    1mm
  • Width
    0.5mm
  • Thickness (Max)
    0.022 0.56mm