  • 04773.15MXEP
04773.15MXEP
advertisement
Manufacturer No:
04773.15MXEP
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
HK JDW NO:
461-04773.15MXEP
Package:
5mm x 20mm (Axial)
Datasheet:
04773.15MXEP
Description:
04773.15MXEP datasheet pdf and Fuses product details from Littelfuse Inc. stock available at Utmel
Quantity:
In Stock : 1191
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
04773.15MXEP
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    5mm x 20mm (Axial)
  • Terminal Shape
    PIN WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Housing Material
    Ceramic
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    477
  • Size / Dimension
    0.228Diax0.886L 5.80mmx22.50mm
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Axial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    27.7mOhm
  • HTS Code
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Current Rating
    3.15A
  • Reference Standard
    PSE; SEMKO; UL; VDE
  • Voltage - Rated AC
    500V
  • Approval Agency
    cULus, PSE, SEMKO, VDE
  • Body Length or Diameter
    5.8mm
  • Working Voltage
    500V
  • Current
    3.15A
  • Response Time
    Slow Blow
  • Fuse Type
    Cartridge, Ceramic
  • Breaking Capacity @ Rated Voltage
    100A AC 1.5kA DC
  • Melting I2t
    50.109
  • DC Cold Resistance
    0.0277Ohm
  • Circuit Protection Type
    ELECTRIC FUSE
  • Blow Characteristic
    TIME DELAY
  • Joule Integral-Nom
    50 J
  • Fuse Current
    3.15A