  • 06031A300JAT2A
06031A300JAT2A
advertisement
Manufacturer No:
06031A300JAT2A
HK JDW NO:
66-06031A300JAT2A
Datasheet:
06031A300JAT2A
Purchasing and Inquiry
06031A300JAT2A Overview
Ceramic capacitor is 0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm in size/dimension for this device.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.With the voltage 100V, it is capable of operating.
06031A300JAT2A Features
a size/dimension of 0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V
06031A300JAT2A Applications
There are a lot of AVX Corporation 06031A300JAT2A applications of ceramic capacitors.
  • Servers, PCs, tablets
  • Power supply circuit
  • Mobile devices
  • General electronic equipment
Step5Bar-code shipping tag
06031A300JAT2A
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
    0603 (1608 Metric)
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2010
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Pbfree Code
    yes
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    30pF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Depth
    810μm
  • Dielectric
    C0G
  • Height
    860μm
  • Thickness (Max)
    0.035 0.90mm