  • 06033A271JAT2A
06033A271JAT2A
advertisement
Manufacturer No:
06033A271JAT2A
HK JDW NO:
66-06033A271JAT2A
Datasheet:
06033A271JAT2A
Purchasing and Inquiry
06033A271JAT2A Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is C0G NP0.Powered by voltage of 25V, it can be operated with a voltage of rated DC.
06033A271JAT2A Features
a size/dimension of 0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V
06033A271JAT2A Applications
There are a lot of AVX Corporation 06033A271JAT2A applications of ceramic capacitors.
  • General electronic equipment
  • Power supply circuit
  • Servers, PCs, tablets
  • Mobile devices
Step5Bar-code shipping tag
06033A271JAT2A
    Select All
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Material
    Ceramic
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2010
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    270pF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Depth
    810μm
  • Dielectric
    C0G
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Height
    900μm
  • Length
    1.6mm
  • Width
    0.81mm
  • Thickness (Max)
    0.035 0.90mm