  • 06035C152JAT2A
06035C152JAT2A
advertisement
Manufacturer No:
06035C152JAT2A
HK JDW NO:
66-06035C152JAT2A
Datasheet:
06035C152JAT2A
Purchasing and Inquiry
06035C152JAT2A Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is X7R.The unit can operate at 50V Volts DC - Rated DC.
06035C152JAT2A Features
a size/dimension of 0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V
06035C152JAT2A Applications
There are a lot of AVX Corporation 06035C152JAT2A applications of ceramic capacitors.
  • General electronic equipment
  • Power supply circuit
  • Servers, PCs, tablets
  • Mobile devices
Step5Bar-code shipping tag
06035C152JAT2A
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
    0603 (1608 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    1500pF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Dissipation Factor
    2.5 %
  • Height
    900μm
  • Length
    1.6mm
  • Width
    0.81mm
  • Thickness (Max)
    0.035 0.90mm