  • 08051A221JAT2A
08051A221JAT2A
advertisement
Manufacturer No:
08051A221JAT2A
HK JDW NO:
66-08051A221JAT2A
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
08051A221JAT2A
Purchasing and Inquiry
08051A221JAT2A Overview
A 0.079Lx0.049W 2.01mmx1.25mm size/dimension program is available for this device.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is C0G NP0.With a voltage of 100V, it can operate.In this capacitor, the insulation resistance is 100GOhm (the resistance between two electrical conductors or two systems of conductors separated by an insulating material).
08051A221JAT2A Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.01mmx1.25mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V
08051A221JAT2A Applications
There are a lot of AVX Corporation 08051A221JAT2A applications of ceramic capacitors.
  • Mobile devices
  • Servers, PCs, tablets
  • Power supply circuit
  • General electronic equipment
Step5Bar-code shipping tag
08051A221JAT2A
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    PCB, Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Material
    Ceramic
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    1997
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.01mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    220pF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Depth
    1.25mm
    C0G
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
    Yes
  • Insulation Resistance
    100GOhm
  • Voltage
    100V
  • Height
    1.45mm
  • Thickness (Max)
    0.037 0.94mm