  • 08055A562JAT2A
08055A562JAT2A
advertisement
Manufacturer No:
08055A562JAT2A
HK JDW NO:
66-08055A562JAT2A
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
08055A562JAT2A
Purchasing and Inquiry
08055A562JAT2A Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.079Lx0.049W 2.01mmx1.25mm.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is C0G NP0.A voltage of 50V is required to operate this capacitor.
08055A562JAT2A Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.01mmx1.25mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V
08055A562JAT2A Applications
There are a lot of AVX Corporation 08055A562JAT2A applications of ceramic capacitors.
  • General electronic equipment
  • Power supply circuit
  • Mobile devices
  • Servers, PCs, tablets
Step5Bar-code shipping tag
08055A562JAT2A
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Material
    Ceramic
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.01mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    5600pF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR, EMBOSSED, 7 INCH
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
  • Height
    1.45mm
  • Length
    2.01mm
  • Width
    1.25mm
  • Thickness (Max)
    0.060 1.52mm