  • 08055C393JAT2A
08055C393JAT2A
advertisement
Manufacturer No:
08055C393JAT2A
HK JDW NO:
66-08055C393JAT2A
Datasheet:
08055C393JAT2A
Purchasing and Inquiry
08055C393JAT2A Overview
This device's program size/dimension is 0.079Lx0.049W 2.01mmx1.25mm.The temperature coefficient of resistance is generally defined as?the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is X7R.This device can operate on voltage - Rated DC of 50V.
08055C393JAT2A Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.01mmx1.25mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V
08055C393JAT2A Applications
There are a lot of AVX Corporation 08055C393JAT2A applications of ceramic capacitors.
  • General electronic equipment
  • Servers, PCs, tablets
  • Power supply circuit
  • Mobile devices
Step5Bar-code shipping tag
08055C393JAT2A
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2014
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.01mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    0.039μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Depth
    1.25mm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Dissipation Factor
    2.5 %
  • Height
    0.94mm
  • Thickness (Max)
    0.037 0.94mm