  • 1.5KE120CHE3/54
1.5KE120CHE3/54
advertisement
Manufacturer No:
1.5KE120CHE3/54
HK JDW NO:
884-1.5KE120CHE3/54
Datasheet:
1.5KE120CHE3/54
Step5Bar-code shipping tag
1.5KE120CHE3/54
    DO-201AA, DO-27, Axial
  • Supplier Device Package
    1.5KE
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Automotive, AEC-Q101, TransZorb®
  • Part Status
    Obsolete
    Zener
  • Max Operating Temperature
    175°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    Automotive
  • Max Power Dissipation
    1.5kW
  • Operating Supply Voltage
    97.2V
  • Polarity
    Bidirectional, Unidirectional
  • Power Line Protection
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    108V
  • Power - Peak Pulse
    1500W 1.5kW
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    8.7A
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    173V
  • Clamping Voltage
    173V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    97.2V
  • Reverse Standoff Voltage
    97.2V
  • Max Surge Current
    8.7A
  • Peak Pulse Power
    1.5kW
  • Breakdown Voltage
    108V