  • 100SEV33M10X10.5
100SEV33M10X10.5
advertisement
Manufacturer No:
100SEV33M10X10.5
Manufacturer:
Rubycon
HK JDW NO:
683-100SEV33M10X10.5
Package:
Radial, Can - SMD
Datasheet:
Description:
SEV 33μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 170mA 0.394Dia 10.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - SMD
Quantity:
In Stock : 583
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
100SEV33M10X10.5
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Surface Mount Land Size
    0.406Lx0.406W 10.30mmx10.30mm
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    SEV
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e6
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Bismuth (Sn/Bi)
  • Applications
    Automotive
  • Voltage - Rated
    100V
  • Capacitance
    33μF
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    100V
  • Size Code
    4141
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    0.033mA
  • Ripple Current
    170mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.1
  • Ripple Current @ Low Frequency
    170mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    255mA @ 10kHz
  • Diameter
    10mm
  • Height
    10.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.413 10.50mm