  • 35TZV330M10X10.5
35TZV330M10X10.5
advertisement
Manufacturer No:
35TZV330M10X10.5
Manufacturer:
Rubycon
HK JDW NO:
683-35TZV330M10X10.5
Package:
Radial, Can - SMD
Datasheet:
Description:
RUBYCON 35TZV330M10X10.5SMD Aluminium Electrolytic Capacitor, TZV Series, 330 F, 35 V, Radial Can - SMD, 10 mm
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
35TZV330M10X10.5
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    Unknown
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Ratings
    AEC-Q200
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Surface Mount Land Size
    0.406Lx0.406W 10.30mmx10.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Series
    TZV
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e6
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PCB
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Bismuth (Sn/Bi)
  • Applications
    Automotive
  • Capacitance
    330μF
  • Voltage - Rated DC
    35V
  • Packing Method
    TR
  • Voltage - Rated AC
    35V
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Size Code
    4141
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.1155mA
  • Ripple Current
    510mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Impedance
    90mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    510mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    850mA @ 100kHz
  • Ripple Current (AC)
    850mA
  • Diameter
    10mm
  • Height
    10.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.413 10.50mm
  • Length
    10.9mm
  • Width
    10.3mm