  • 10AS016E3F27I2LG
10AS016E3F27I2LG
advertisement
Manufacturer No:
10AS016E3F27I2LG
HK JDW NO:
386-10AS016E3F27I2LG
Package:
672-BBGA, FCBGA
Datasheet:
10AS016E3F27I2LG
Description:
672 Terminations-40°C~100°C TJ System On ChipArria 10 SX Series 240 I/O0.9V
Purchasing and Inquiry
This SoC is built on Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? core processor(s).
A core processor Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? is used to build this SoC.According to the manufacturer, this system on a chip has a package of 672-BBGA, FCBGA.A 256KB RAM SoC chip provides reliable performance to users.When it comes to internal architecture, this SoC design employs the MCU, FPGA technique.A system on chip SoC of this type belongs to the Arria 10 SX series.In general, this SoC meaning should operate at a temperature of -40°C~100°C TJ on a regular basis.In addition, this SoC security combines FPGA - 160K Logic Elements.Housed in the state-of-art Tray package.This SoC part contains a total of 240 I/Os in total.It is advised to utilize a 0.9V power supply.There are voltages higher than 0.93V that should be avoided when using the SoCs wireless.At least 0.87V can be supplied as a power source.You can reconfigure FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY to meet your specific design needs.In total, there are 672 terminations, which makes system on a chip possible.Furthermore, it has a remarkable system on a chip capability, much like other high-quality Field Programmable Gate Arrays.A SoC chip like this can have 240 outputs.In order to use system on chip, you will need a power supply of 0.9V.On the SoC chip, there are 240 inputs available for use.In logic system on chips, there are 160000 logic cells.
There are a lot of Intel
10AS016E3F27I2LG System On Chip (SoC) applications.
  • Smart appliances
  • Industrial automation devices
  • Automated sorting equipment
  • ARM Cortex M4 microcontroller
  • Three phase UPS
  • Microcontroller based SoC ( RISC-V, ARM)
  • Industrial Pressure
  • Microprocessors
  • Level
  • Medical
Step5Bar-code shipping tag
10AS016E3F27I2LG
  • Package / Case
    672-BBGA, FCBGA
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C TJ
  • Number of Terminations
    672
  • Supply Voltage
    0.9V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B672
  • Number of Outputs
    240
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    0.93V
  • Power Supplies
    0.9V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    0.87V
  • Number of I/O
    240
  • Speed
    1.5GHz
  • Height Seated (Max)
    3.25mm
  • Length
    27mm
  • Width
    27mm