  • 10AS016E4F29I3LG
10AS016E4F29I3LG
advertisement
Manufacturer No:
10AS016E4F29I3LG
Manufacturer:
Intel
HK JDW NO:
386-10AS016E4F29I3LG
Package:
780-BBGA, FCBGA
Datasheet:
10AS016E4F29I3LG
Description:
780 Terminations-40°C~100°C TJ System On ChipArria 10 SX Series 288 I/O0.9V
Purchasing and Inquiry
This SoC is built on Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? core processor(s).
Based on the core processor(s) Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight?, this SoC is built.The manufacturer assigns this system on a chip with a 780-BBGA, FCBGA package.With 256KB RAM implemented, this SoC chip provides reliable operation.The SoC design uses MCU, FPGA architecture for its internal architecture.Arria 10 SX is the series in which this system on chip SoC falls under.Temperatures should be -40°C~100°C TJ on average for this SoC meaning.There is one thing to note about this SoC security: it combines FPGA - 160K Logic Elements.Housed in the state-of-art Tray package.As a whole, this SoC part includes 288 I/Os.Ideally, a power supply with a voltage of 0.9V should be used.In the SoCs wireless, high voltages above 0.93V are considered dangerous and should not be used.In order to run it, it must be fed by at least 0.87V of power.In order to cater to different design requirements, FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY can be reconfigured to serve different needs.system on a chip benefits from 780 terminations.The system on a chip capability is outstanding just like it is for other high-quality Field Programmable Gate Arrays.In order for this SoC chip to work properly, you can have 288 outputs.There is 0.9V power supply requirement for this system on chip SoC.On the SoC chip, there are 288 inputs available for use.160000 logic cells are present in logic system on chips.
Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? processor.
256KB RAM.
Built on MCU, FPGA.
There are a lot of Intel
10AS016E4F29I3LG System On Chip (SoC) applications.
  • Sports
  • Self-aware system-on-chip (SoC)
  • Smart appliances
  • Industrial transport
  • Automotive gateway
  • Networked sensors
  • sequence controllers
  • Central alarm system
  • Optical drive
  • Industrial
Step5Bar-code shipping tag
10AS016E4F29I3LG
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Package / Case
    780-BBGA, FCBGA
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Series
    Arria 10 SX
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    780
  • HTS Code
  • Subcategory
    Field Programmable Gate Arrays
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    0.9V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B780
  • Number of Outputs
    288
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    0.93V
  • Power Supplies
    0.9V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    0.87V
  • Number of I/O
    288
  • Speed
    1.5GHz
  • RAM Size
    256KB
  • Core Processor
    Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™
  • Peripherals
    DMA, POR, WDT
  • Connectivity
    EBI/EMI, Ethernet, I2C, MMC/SD/SDIO, SPI, UART/USART, USB OTG
  • Architecture
    MCU, FPGA
  • Number of Inputs
  • Programmable Logic Type
    FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
  • Primary Attributes
    FPGA - 160K Logic Elements
  • Number of Logic Cells
    160000
  • Height Seated (Max)
    3.35mm
  • Length
    29mm
  • Width
    29mm