  • 10AS022E4F29E3SG
10AS022E4F29E3SG
advertisement
Manufacturer No:
10AS022E4F29E3SG
Manufacturer:
Altera
HK JDW NO:
2936-10AS022E4F29E3SG
Package:
Datasheet:
10AS022E4F29E3SG
Description:
780 TerminationsSystem On Chip0.9V
Purchasing and Inquiry
This SoC is built on core processor(s).
As a rule of thumb, it is advised to use a power supply with a value of 0.9V.It is considered hazardous to operate the SoCs wireless with a voltage higher than 0.93V.As long as it receives a power supply that is at least 0.87V, it should be able to function.It is possible to configure FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY to meet specific needs during the design process.The system on a chip uses 780 terminations in total.In addition, it boasts impressive system on a chipming capabilities, just like other high-quality Field Programmable Gate Arrays.It is possible to use this SoC chip with 288 outputs.In order to operate system on chip, you will need 0.9V power supplies.This SoC chip is equipped with 288 inputs for the user to choose from.A logic SoC has 220000 logic cells.A temperature increase over 100°C may compromise the performance of this SoC on chip.
processor.
There are a lot of Altera
10AS022E4F29E3SG System On Chip (SoC) applications.
  • Industrial transport
  • Efficient hardware for inference of neural networks
  • Vending machines
  • Industrial sectors
  • Robotics
  • Vending machines
  • DC-input BLDC motor drive
  • Servo drive control module
  • ARM support modules
  • Healthcare
Step5Bar-code shipping tag
10AS022E4F29E3SG
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Surface Mount
    YES
  • Published
    2016
  • Number of Terminations
    780
  • HTS Code
  • Subcategory
    Field Programmable Gate Arrays
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    0.9V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B780
  • Number of Outputs
    288
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Temperature (Max)
    100°C
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    0.93V
  • Power Supplies
    0.9V
  • Temperature Grade
    OTHER
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    0.87V
  • Number of Inputs
    288
  • Programmable Logic Type
    FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
  • Number of Logic Cells
    220000
  • Height Seated (Max)
    3.35mm
  • Length
    29mm
  • Width
    29mm