  • 10AS027E4F29E3SG
10AS027E4F29E3SG
advertisement
Manufacturer No:
10AS027E4F29E3SG
HK JDW NO:
2936-10AS027E4F29E3SG
Package:
Datasheet:
10AS027E4F29E3SG
Description:
780 TerminationsSystem On Chip0.9V
Purchasing and Inquiry
This SoC is built on core processor(s).
A 0.9V power supply is recommended.In the SoCs wireless, voltages above 0.93V are considered unsafe.It can feed on a power supply of at least 0.87V.It is possible to configure FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY to meet specific needs during the design process.A system on a chip benefits from having 780 terminations.There is no doubt that this system on a chip is outstanding, just as other high-quality Field Programmable Gate Arrays will do.Using this SoC chip, you have the option of having 360 outputs.A power supply of 0.9V is required.Inputs are available on the SoC chip in the number of 360.System on chips of logic are comprised of 270000 logic cells.It is likely that the performance of this SoC on chip will be compromised if the temperature is elevated above 100°C.
processor.
There are a lot of Altera
10AS027E4F29E3SG System On Chip (SoC) applications.
  • External USB hard disk/SSD
  • Level
  • Mobile market
  • Industrial transport
  • Vending machines
  • CNC control
  • Wireless networking
  • Functional safety for critical applications in the industrial sectors
  • Measurement tools
  • Special Issue Editors
Step5Bar-code shipping tag
10AS027E4F29E3SG
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Published
    2016
  • Number of Terminations
    780
  • HTS Code
  • Subcategory
    Field Programmable Gate Arrays
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Supply Voltage
    0.9V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B780
  • Number of Outputs
    360
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Temperature (Max)
    100°C
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    0.93V
  • Power Supplies
    0.9V
  • Temperature Grade
    OTHER
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    0.87V
  • Number of Inputs
    360
  • Number of Logic Cells
    270000
  • Height Seated (Max)
    3.35mm
  • Length
    29mm
  • Width
    29mm