  • 10AS027E4F29I3LG
10AS027E4F29I3LG
advertisement
Manufacturer No:
10AS027E4F29I3LG
HK JDW NO:
2936-10AS027E4F29I3LG
Package:
Datasheet:
10AS027E4F29I3LG
Description:
780 TerminationsSystem On Chip0.9V
Purchasing and Inquiry
This SoC is built on core processor(s).
It is recommended to use a 0.9V power supply.There are voltages higher than 0.93V that should be avoided when using the SoCs wireless.As a minimum, the power supply of the SoC system on a chip needs to be 0.87V.You can reconfigure FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY to meet your specific design needs.A system on a chip benefits from having 780 terminations.Likewise, it has a remarkable system on a chip capability, just like other high-quality Field Programmable Gate Arrays.A SoC chip with 360 outputs is available.You will need to provide 0.9V power supplies in order to run system on chip.The SoC chip is equipped with 360 inputs.The logic SoC features 270000 logic cells.It is likely that the performance of this SoC on chip will be compromised if the temperature is elevated above 100°C.It is possible for this system on a chip SoC to malfunction if the temperature falls below -40°C.
processor.
There are a lot of Altera
10AS027E4F29I3LG System On Chip (SoC) applications.
  • String inverter
  • Industrial AC-DC
  • Industrial Pressure
  • Automotive
  • Industrial automation devices
  • Published Paper
  • Functional safety for critical applications in the industrial sectors
  • Keyboard
  • AC drive control module
  • Mouse
Step5Bar-code shipping tag
10AS027E4F29I3LG
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Published
    2016
  • Number of Terminations
    780
  • HTS Code
  • Subcategory
    Field Programmable Gate Arrays
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Supply Voltage
    0.9V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B780
  • Number of Outputs
    360
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Temperature (Max)
    100°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    0.93V
  • Power Supplies
    0.9V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    0.87V
  • Number of Inputs
    360
  • Number of Logic Cells
    270000
  • Height Seated (Max)
    3.35mm
  • Length
    29mm
  • Width
    29mm