  • 10AS032E4F27I3LG
10AS032E4F27I3LG
advertisement
Manufacturer No:
10AS032E4F27I3LG
Manufacturer:
Altera
HK JDW NO:
2936-10AS032E4F27I3LG
Package:
Datasheet:
10AS032E4F27I3LG
Description:
672 TerminationsSystem On Chip0.9V
Purchasing and Inquiry
This SoC is built on core processor(s).
A power supply with a 0.9V rating is recommended.In the SoCs wireless, voltages above 0.93V are considered unsafe.As long as it receives a power supply that is at least 0.87V, it should be able to function.The FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY can be configured to meet different design requirements.system on a chip benefits from 672 terminations.Just like other high-quality Field Programmable Gate Arrays will do, it is of outstanding system on a chip capability.In order for this SoC chip to work properly, you can have 240 outputs.This system on chip SoC requires 0.9V power supply at all.A SoC chip with 240 inputs is available.Logic system on chips features 320000 logic cells.Temperatures over 100°C may compromise this SoC on chip's performance.A malfunction of this system on a chip SoC may occur if the temperature falls below -40°C.
processor.
There are a lot of Altera
10AS032E4F27I3LG System On Chip (SoC) applications.
  • Smartphone accessories
  • Mouse
  • AC-input BLDC motor drive
  • Vending machines
  • Cyberphysical system-on-chip
  • System-on-chip (SoC)
  • Central inverter
  • Efficient hardware for training of neural networks
  • Industrial sectors
  • Remote control
Step5Bar-code shipping tag
10AS032E4F27I3LG
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Temperature (Max)
    100°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    0.93V
  • Power Supplies
    0.9V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    0.87V
  • Number of Inputs
    240
  • Programmable Logic Type
    FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
  • Number of Logic Cells
    320000
  • Height Seated (Max)
    3.25mm
  • Length
    27mm
  • Width
    27mm
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Surface Mount
    YES
  • Published
    2016
  • Number of Terminations
    672
  • HTS Code
  • Subcategory
    Field Programmable Gate Arrays
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    0.9V
  • Terminal Pitch
    1mm