  • 10AS048K3F35I2LG
10AS048K3F35I2LG
advertisement
Manufacturer No:
10AS048K3F35I2LG
Manufacturer:
Altera
HK JDW NO:
2936-10AS048K3F35I2LG
Package:
Datasheet:
10AS048K3F35I2LG
Description:
1152 TerminationsSystem On Chip0.9V
Purchasing and Inquiry
This SoC is built on core processor(s).
A power supply with a 0.9V rating is recommended.The SoCs wireless is considered unreliable if the voltage exceeds 0.93V.At least 0.87V can be supplied as a power source.FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY can be re-configured to serve different design needs.Having 1152 terminations in total makes system on a chip possible.Likewise, it has a remarkable system on a chip capability, just like other high-quality Field Programmable Gate Arrays.A SoC chip like this can have 396 outputs.System on chip requires 0.9V power supplies.The SoC chip is equipped with 396 inputs.The logic SoC features 480000 logic cells.In the event that the temperature rises over 100°C, the processor's performance may suffer.A malfunction of this system on a chip SoC may occur if the temperature falls below -40°C.
processor.
There are a lot of Altera
10AS048K3F35I2LG System On Chip (SoC) applications.
  • Vending machines
  • External USB hard disk/SSD
  • ARM
  • Functional safety for critical applications in the aerospace
  • Embedded systems
  • Microcontroller based SoC ( RISC-V, ARM)
  • Servo drive control module
  • Optical drive
  • Industrial sectors
  • High-end PLC
Step5Bar-code shipping tag
10AS048K3F35I2LG
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Surface Mount
    YES
  • Published
    2016
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    1152
  • Supply Voltage
    0.9V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B1152
  • Number of Outputs
    396
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Temperature (Max)
    100°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    0.93V
  • Power Supplies
    0.9V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    0.87V
  • Number of Inputs
    396
  • Height Seated (Max)
    3.5mm
  • Length
    35mm
  • Width
    35mm