  • 10AS048K3F35I2LG
10AS048K3F35I2LG
advertisement
Manufacturer No:
10AS048K3F35I2LG
Manufacturer:
Intel
HK JDW NO:
386-10AS048K3F35I2LG
Package:
1152-BBGA, FCBGA
Datasheet:
10AS048K3F35I2LG
Description:
-40°C~100°C TJ System On ChipArria 10 SX Series 396 I/O0.9V
Purchasing and Inquiry
This SoC is built on Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? core processor(s).
A core processor Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? is used to build this SoC.According to the manufacturer, this system on a chip has a package of 1152-BBGA, FCBGA.A 256KB RAM SoC chip provides reliable performance to users.Internally, this SoC design uses the MCU, FPGA technique.In the Arria 10 SX series, this system on chip SoC is included.Typical operating temperatures for this SoC meaning should be -40°C~100°C TJ.In addition, this SoC security combines FPGA - 480K Logic Elements.It comes in a state-of-the-art Tray package.This SoC part has a total of 396 I/Os.Ideally, a power supply with a voltage of 0.9V should be used.It is unsafe to operate the SoCs wireless at voltages above 0.93V.This SoC system on a chip can run on a power supply that is at least 0.87V.It is possible to configure FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY to meet specific needs during the design process.The system on a chip capability is outstanding just like it is for other high-quality Field Programmable Gate Arrays.A SoC chip like this can have 396 outputs.System on chip requires 0.9V power supplies.This SoC chip is equipped with 396 inputs for the user to choose from.A logic SoC has 480000 logic cells.
Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? processor.
256KB RAM.
Built on MCU, FPGA.
There are a lot of Intel
10AS048K3F35I2LG System On Chip (SoC) applications.
  • Published Paper
  • Keywords
  • Wireless sensor networks
  • DC-input BLDC motor drive
  • Efficient hardware for inference of neural networks
  • Efficient hardware for training of neural networks
  • Medical
  • Avionics
  • Functional safety for critical applications in the aerospace
  • Defense
Step5Bar-code shipping tag
10AS048K3F35I2LG
  • Package / Case
    1152-BBGA, FCBGA
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Series
    Arria 10 SX
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Field Programmable Gate Arrays
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    0.9V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B1152
  • Number of Outputs
    396
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    0.93V
  • Power Supplies
    0.9V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    0.87V
  • Number of I/O
    396
  • Speed
    1.5GHz
  • RAM Size
    256KB
  • Core Processor
    Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™
  • Peripherals
    DMA, POR, WDT
  • Connectivity
    EBI/EMI, Ethernet, I2C, MMC/SD/SDIO, SPI, UART/USART, USB OTG
  • Architecture
    MCU, FPGA
  • Number of Inputs
  • Programmable Logic Type
    FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
  • Primary Attributes
    FPGA - 480K Logic Elements
  • Number of Logic Cells
    480000
  • Height Seated (Max)
    3.5mm
  • Length
    35mm
  • Width
    35mm