  • 10AS057K3F35I2LG
10AS057K3F35I2LG
advertisement
Manufacturer No:
10AS057K3F35I2LG
Manufacturer:
Intel
HK JDW NO:
386-10AS057K3F35I2LG
Package:
1152-BBGA, FCBGA
Datasheet:
10AS057K3F35I2LG
Description:
-40°C~100°C TJ System On ChipArria 10 SX Series 396 I/O0.9V
Purchasing and Inquiry
This SoC is built on Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? core processor(s).
On this SoC, there is Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? core processor.The manufacturer assigns this system on a chip with a 1152-BBGA, FCBGA package as per the manufacturer's specifications.The SoC chip provides users with reliable performance because it is implemented with 256KB RAM.Internally, this SoC design uses the MCU, FPGA technique.The Arria 10 SX series contains this system on chip SoC.For this SoC meaning, the average operating temperature should be -40°C~100°C TJ.It is important to note that this SoC security combines FPGA - 570K Logic Elements.Tray package houses this SoC system on a chip.This SoC part contains a total of 396 I/Os in total.It is recommended to use a 0.9V power supply.The SoCs wireless is considered unreliable if the voltage exceeds 0.93V.If it has at least a 0.87V volt power supply, it can work fine.Different designing requirements can be met with FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY.In addition, it boasts impressive system on a chipming capabilities, just like other high-quality Field Programmable Gate Arrays.There are 396 outputs available on this SoC.In order to operate system on chip, you will need 0.9V power supplies.This SoC chip is equipped with 396 inputs for the user to choose from.A logic SoC has 570000 logic cells.
Dual ARM? Cortex?-A9 MPCore? with CoreSight? processor.
256KB RAM.
Built on MCU, FPGA.
There are a lot of Intel
10AS057K3F35I2LG System On Chip (SoC) applications.
  • High-end PLC
  • Sports
  • Industrial automation devices
  • Special Issue Information
  • Smartphone accessories
  • Medical
  • Mouse
  • Medical
  • Central alarm system
  • Servo drive control module
Step5Bar-code shipping tag
10AS057K3F35I2LG
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Package / Case
    1152-BBGA, FCBGA
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Series
    Arria 10 SX
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Field Programmable Gate Arrays
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    0.9V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B1152
  • Number of Outputs
    396
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    0.93V
  • Power Supplies
    0.9V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    0.87V
  • Number of I/O
    396
  • Speed
    1.5GHz
  • RAM Size
    256KB
  • Core Processor
    Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™
  • Peripherals
    DMA, POR, WDT
  • Connectivity
    EBI/EMI, Ethernet, I2C, MMC/SD/SDIO, SPI, UART/USART, USB OTG
  • Architecture
    MCU, FPGA
  • Number of Inputs
  • Programmable Logic Type
    FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
  • Primary Attributes
    FPGA - 570K Logic Elements
  • Number of Logic Cells
    570000
  • Height Seated (Max)
    3.5mm
  • Length
    35mm
  • Width
    35mm